Her er de nominerede

Fotograf Camilla Schiøler i gang med at filme nomineringsvideoer til gallafesten. Foto: Kaj-Ivan Bæk

Vinderne af kreds 5’s prisuddeling afsløres til Gallafesten den 10. marts kl. 18.30 på Anlægspavillonen i Holstebro.

**Har du ikke allerede købt billet, så gør det nu via dette link.**

Den Gyldne Blok

  • Majbrit Oddershede Bach, TV MIDTVEST, for reportageserien “Fra drengerøv til Farmand”
  • Marianne Eskildsen, Herning Folkeblad, for artikelserien “Katastrofen ingen talte om”
  • Uffe Bregendahl, TV MIDTVEST, for dokumentarserien “Skæbner fra Skibet”


Den visuelle pris

  • Morten Stricker, Dagbladet Holstebro, for billedserien “Børn af verden”
  • Flemming Hansen, Herning Folkeblad, for fotoprojekt med mobiltelefon
  • Mogens Lyngsø, TV MIDTVEST, for billedhistorie om Grammofonmanden


Årets overraskelse

  • Marianne Eskildsen, Herning Folkeblad, for artikelserien “Katastrofen ingen talte om”
  • Kåre Rolf Hansen og Hans Olav Sandal, TV MIDTVEST, for dækning af tyndt besøgt iPhone-lancering
  • Ingrid Schmidt, DR P4 Midt&Vest, for projektet “I Sandhedens Tjeneste”


Talentprisen

  • Katrine Fuglsang, TV MIDTVEST, for evner som studievært og live-reporter
  • Stine Kjærside, Dagbladet Holstebro, for afsløring omkring Enghavecentrets købsaftale med kommunen
  • Sophie Baltzer, DR P4 Midt&Vest, for ihærdigt, kreativt og modigt journalistisk arbejde


De 12 nominerede er valgt blandt et fornemt felt af 32 forslag til prismodtagere

  • Christian Hald, Viborg Stifts Folkeblad, for artikelserien om talentudvikling i superligaklubben Viborg FF
  • Mona Aaberg, Stine Kjærside og Johan Gadegaard, Dagbladet Holstebro, for projektet “10 årgange”
  • Morten Stricker, Dagbladet Holstebro for billedserien “Børn af verden”
  • Palle Hyldahl Brændsgaard, Dagbladet Holstebro, for artikelserien “Fra arbejderdreng til møbelkonge”
  • Niels Stoktoft Overgaard, freelancer, for artikler om problemer på byggepladsen for sygehuset i Gødstrup
  • Majbrit Oddershede Bach, TV MIDTVEST, for reportageserien “Fra drengerøv til Farmand”
  • Thomas Vang Nielsen, Herning Folkeblad, for serien “Krigen på Heden”.
  • Flemming Hansen, Herning Folkeblad, for fotoprojekt med mobiltelefon
  • Bo Lundgaard, Herning Folkeblad, for dækning af historien om en carport, der var ulovligt opført
  • Marianne Eskildsen, Herning Folkeblad, for artikelserien “Katastrofen ingen talte om”
  • Morten Stricker, Dagbladet Holstebro, for billedserie om flygtningebørn
  • Jens Kirk Pedersen, Dagbladet Holstebro, for dækning af psykiatrisagen
  • Niklas Jeppesen, Dagbladet Holstebro, for artikler om bl.a. fodboldentusiasten Herman Jensen
  • Mogens Lyngsø, TV MIDTVEST, for billedhistorie om Grammofonmanden
  • Hans Trier Vittarp, TV MIDTVEST, for fotoarbejde i serien fra Westergaards Hotel i Videbæk
  • Kevin Laursen, TV MIDTVEST, arbejde med ”Hypnotisøren fra Skive”.
  • Peter Pedersen og Casper Roslyng, TV MIDTVEST, for dokumentaren ”Teltlejren i Thisted”
  • Uffe Bregendahl, TV MIDTVEST, for dokumentarserien “Skæbner fra Skibet”
  • Klaus Knudsen Pedersen, TV MIDTVEST, for arbejde med at sætte politik på dagsorden i Midt- og Vestjylland
  • Katrine Fuglsang, TV MIDTVEST, for evner som studievært og live-rapporter
  • Kasper Riis Kristensen og Gustav Dall, TV MIDTVEST, for dokumentar om voldsramte kvinder
  • Kåre Rolf Hansen og Hans Olav Sandal, TV MIDTVEST, for dækning af tyndt besøgt iPhone-lancering
  • Karl Erik Lørup, TV MIDTVEST, for initiativ med at optage et TV-indslag med sin iPhone
  • Peter Stephansen, DR P4 Midt&Vest, for hans arbejde med DM i Direkte Radio.
  • Martin Hove Thomsen, Herning Folkeblad, for videoproduktion til avisens onlinemedie aoh.dk
  • Stine Kjærside, Dagbladet Holstebro, for afsløring omkring Enghavecentrets købsaftale med kommunen
  • Brian Laursen, Skive Folkeblad: for sin dækning af lokalsporten
  • Sophie Baltzer, DR P4 Midt&Vest, for ihærdigt, kreativt og modigt journalistisk arbejde
  • Søren Holm, DR P4 Midt&Vest, for kreativt og overraskende journalistisk arbejde
  • Ingrid Schmidt, DR P4 Midt&Vest, for projektet “I Sandhedens Tjeneste”
  • Elise Rasmussen, tidligere Herning Folkeblad (nu DR P4 Midt&Vest ), for temaserien “I form med aoh.dk”

Bedømmelsen foretages i år af kredsbestyrelsen med hjælp af Allan Høyer, Carsten Tolbøll, Christian Baadsgaard, Flemming Sørensen, Jane Gisselmann, Kaj-Ivan Bæk, Line Morell Holm, Marlene Eyde og Rikke Dueholm.

Written By djkreds5