Nominerede 2017

djkreds5 19 feb , 2018

De nominerede til årets prisuddeling Gallafesten den 9. marts 2018 er fundet. De 12 nominerede i de fire kategorier er fundet fra de i alt 30 indkomne forslag til nominerede.
Det er fire uafhængige dommergrupper, der har udpeget både de nominerede og vinderne, som annonceres til gallafesten d. 9. marts.

Nomineringsvideoer: Foto/redigering: Morten Thomsen, tilrettelæggelse: Kaj-Ivan Bæk

Den Gyldne Blok

  • Maibrit Bach, TV MIDTVEST, for dokumentarserien ”Lyden af liv”
  • Jesper Ibfelt, DR Midt & Vest, for dokumentaren ”Livet på tålt ophold”
  • Lars Kryger, Dagbladet Ringkøbing-Skjern, for gravende journalistik

 

Den Visuelle Pris

  • Morten Stricker, Dagbladet Holstebro-Struer for fotoreportagen ”Struers boksedarling”
  • Jørgen Kirk, Dagbladet Ringkøbing-Skjern, for serien ”Naturens Rige”
  • Jesper Mortensen, Mikael Andersen og Hans Vittarp, TV MIDTVEST, for livstilsserien ”Cykelfreak”

 

Årets Talent

  • Michael Ehrhorn og Søren Nørgaard, Dagbladet Ringkøbing-Skjern, for livesending på facebook fra kommunalvalget
  • Maiken Friis Lange, DR P4 Midt & Vest, for radio og web
  • Charlotte Hansen, TV MIDTVEST, for retsdækning og reportager

 

Årets Overraskelse

  • Jesper Hejlskov Thomsen og Mikael Andersen,  TV MIDTVEST,  for serien ”Eiqu Miller infiltrerer kommuner
  • Katrine Fuglsang og Nadia Nikolajeva, TV MIDTVEST,  for ordblinde-oplevelse
  • Stine Agnholt Andersen, Karl Erik Lørup, Mikael Andersen og Peter Pedersen,  TV MIDTVEST, for valgprogrammet ”Kryds i Containeren”

 


De 30 forslag til nominerede 2017

  • Maibrit Bach, TV MIDTVEST for dokumentarserien ”Lyden af liv”
  • Jesper Ibfelt, DR Midt & Vest for dokumentaren ”Livet på tålt ophold”
  • Mikkel Mousten og Morten Stricker, Dagbladet Holstebro-Struer for reportagen ”Struers boksedarling”
  • Johan Gadegaard, Dagbladet Holstebro-Struer for dronefotos
  • Lars Hedegård Nielsen, Niklas Jeppesen og Morten Strægaard, Dagbladet Holstebro-Struer for ”FodboldLIVE”
  • Michael Plejdrup,  DR1 for dokumentarserien ”De skjulte talenter”
  • Peter Welander, Skive Folkeblad for dækningen af ”Hjemmepleje Limfjord”
  • Charlotte Hansen, TV MIDTVEST  for diverse tv-indslag
  • Uffe Bregendahl, TV MIDTVEST  for historien om ”China Commando Group”
  • Jesper Hejlskov Thomsen og Mikael Andersen,  TV MIDTVEST  for serien ”Eiqu Miller infiltrerer kommuner
  • Jesper Mortensen, Mikael Andersen og Hans Vittarp, TV MIDTVEST for livstilserien ”Cykelfreak”
  • Marlene Eyde, TV MIDTVEST for klimaserier
  • Niels Stoktoft Overgaard, freelance/3F for artikelserie om social dumping
  • Maiken Friis Lange, DR Midt & Vest for diverse radio
  • Knud Lind, TV MIDTVEST for projektet “Kan man leve af skrald?”
  • Anne-Mette Skaaning, Dagbladet Ringkøbing-Skjern for dækningen af ”Mailsagen”
  • Lars Kryger, Dagbladet Ringkøbing-Skjern for gravende journalistik
  • Christian Olesen, Dagbladet Ringkøbing-Skjern for videoen ”Dræbende pletskud”
  • Jørgen Kirk, Dagbladet Ringkøbing-Skjern for serien ”Naturens Rige”
  • Michael Ehrhorn og Søren Nørgaard, Dagbladet Ringkøbing-Skjern for livestreaming med nærvær og charme
  • Katrine Fuglsang og Nadia Nikolajeva, TV MIDTVEST  for ordblinde-oplevelse
  • Christian Kjeldsen, freelance  for initiativet med LimfordsUpdate
  • Christian Kjeldsen, freelance for vedholdende journalistisk indsats
  • Charlotte Hansen,  TV MIDTVEST  for dækningen af ”Abdalla-sagen”
  • Peter Pedersen, Kåre Rolf Hansen, Allan Ødegaard, Louise Deruginsky, Jesper Bach Thomsen, Henrik Birkbak, Pernille Keller Sand, Uffe Bregendahl, Stine Agnholt Andersen og Lars Lauridsen, TV MIDTVEST  for det ugentlige nyhedsmagasin ” Indblik Søndag”
  • Stine Agnholt Andersen, Karl Erik Lørup og Mikael Andersen, Peter Pedersen,  TV MIDTVEST for valgprogrammet ”Kryds i Containeren”
  • Vibeke Nipper, Line Morell Holm og Anders Toft Bro, TV MIDTVEST  for konceptet ”Fotovognen”
  • Hans Vittarp, TV MIDTVEST , for serien ”I lære som præst”
  • Brian Laursen,  Skive Folkeblad for viralt sportshit
  • Kim Nybom, Lise Solberg Frydendahl, Mona Aaberg, Hanne Ried Larsen og Jesper Nygaard,  DR Midt & Vest for konceptet ”DRfordig”

Dommerne 2017

Den Gyldne Blok: Jan Hallin, Carsten Tolbøll, Jesper Nygaard og Vibeke Nipper
Årets Overraskelse: Thue Grum-Schwensen, Rikke Dueholm og Ole Navntoft
Årets Talent: Torben Møller, Palle Hyldal Brændsgård og Jakob Neister
Årets Visuelle pris:  Kaj-Ivan Bæk, Line Morell Holm og Steen Don