Nominerede 2018

djkreds5 26 feb , 2019

De nominerede til årets prisuddeling ved Gallafesten den 8. marts 2019 er fundet. De 12 nominerede i de fire kategorier er fundet fra i alt 23 indkomne forslag til nominerede.
Det er fire uafhængige dommergrupper, der har udpeget både de nominerede og vinderne, som annonceres til gallafesten d. 8. marts.

Nomineringsvideoerne er tilrettelagt af Kaj-Ivan Bæk og produceret af fotoelev Jonas Bach Sørensen fra TV MIDTVEST.

Den Gyldne Blok

  • Majbrit Oddershede Bach og Karl Erik Lørup, TV MIDTVEST, for “De lovløse lastbiler – 59 timer på landevejen”
  • Niels Stoktoft Overgaard, freelancer for Fagbladet 3F, for serie om overvågning
  • Helge Røjle, DR Midt & Vest, for radiodokumentaren “Med udsigt til møller

Årets Visuelle Pris

  • Majbrit Oddershede Bach og Bent Løkke Leth, TV MIDTVEST, for “Da Guf gik i skoven”
  • Bent Løkke Leth, TV MIDTVEST, for “Fanget under flyveren”
  • Lasse Hagelund Uttrup, TV MIDTVEST, for “Da Guf gik i skoven”

Årets Talent

  • Frederik Helms, TV MIDTVEST, for dygtig formidling i ”Snavs på Snappen” om bl.a. handel med stoffer på Snapchat
  • Lasse Hagelund Uttrup, TV MIDTVEST, for opsigtsvækkende stillbilleder til dokumentaren ”Da Guf gik i skoven”
  • Mia Vad, DR Midt & Vest, for god og vedkommende radio, digital journalistik og livereportage

Årets Overraskelse

  • Morten Strægaard og Niklas Jeppesen, Dagbladet Holstebro-Struer, for omlægning fra kampreferater til historier om menneskeskæbner
  • Jens Peder Østergaard og Jakob Thorup Thomsen: Mein Lieber Kristian – bog om en kærlighedshistorie på tværs af pigtråden omkring de store flygtningelejre i Midtjylland efter 2. verdenskrig
  • Joan Laurberg og Steen Don: Verden ifølge Guf – om eneboeren Guf, hans måde at se verden på og hans livshistorie

De 23 forslag til nominerede 2018

  • Frederik Helms, TV MIDTVEST, for dygtig formidling
  • Frederik Helms, Lasse Uttrup og Katrine Fuglsang, TV MIDTVEST, for programmet ”Snavs på Snappen”
  • Joan Thora Laurberg og billeder af Steen Don, Skive Folkeblad, for bogen ”Verden ifølge Guf”
  • Majbrit Oddershede Bach og Bent Løkke Leth, TV MIDTVEST, for dokumentaren ”Da Guf gik i skoven” m.v.
  • Lasse Hagelund Uttrup, TV MIDTVEST, for bidrag til dokumentaren ”Da Guf gik i skoven”
  • Ole Bjærge og Andreas Søndergaard, Viborg Stifts Folkeblad, for artikelserien ”På tynd is”
  • Katrine Fuglsang, Karl Erik Lørup, Bent Løkke Leth og Majbrit Oddershede Bach, TV MIDTVEST, for dokumentaren ”Fanget under flyveren”
  • Bent Løkke Leth, TV MIDTVEST, for bidrag til dokumentaren ”Fanget under flyveren”
  • Morten Strægaard og Niklas Jeppesen, Dagbladet Holstebro, for nytænkt sportsjournalistik
  • Medarbejderforeninger, Jysk Fynske Medier, for deres bidrag til ny søndagsavis
  • Jakob Thorup Thomsen og Jens Peder Østergaard, Viborg Stifts Folkeblad, for bogen ”Mein Lieber Kristian”
  • Majbrit Oddershede Bach og Karl Erik Lørup, TV MIDTVEST, for dokumentaren ”De lovløse lastbiler”
  • Anne-Mette Skaanning og Lars Kryger, Dagbladet Ringkøbing-Skjern, for afdækning vedr. kystvindmøllepark
  • Anita Rahbek,  Dagbladet Ringkøbing-Skjern, afdækning af dom i amfetaminsag
  • Cecilie Bisgaard, Jonas Kollerup og Sebastian Engelberth Hansen, Dagbladet Ringkøbing-Skjern, for deres bidrag til artikelserien ”En torsdag i Vestjylland”
  • Jørgen Kirk, Dagbladet Ringkøbing-Skjern, for foto taget ved fakkeloptog
  • Dagbladet Holstebro, Struer, Lemvig Folkeblad, Viborg Stifts Folkeblad og Dagbladet Ringkøbing-Skjern for udgivelsen af ny søndagsavis
  • Niels Stoktoft Overgaard, freelancer, for artikelserie for 3F om forsikringsselskabers overvågning
  • Anne-Mette Skaanning, Dagbladet Ringkøbing-Skjern, for fremragende dækning af lokalpolitisk stof                   
  • Allan Ødegaard og Mikael Andersen, TV MIDTVEST, for podcasten ”Drabet på Karl Skomager”
  • Gustav Houe Dall og Frederik Helms, TV MIDTVEST, for miniserien ”Wildskab”
  • Helge Røjle, DR Midt & Vest, for radiodokumentaren ”Med udsigt til møller”
  • Mia Vad, DR Midt & Vest, for stærk og sikker allroundjournalistik

Dommerne 2018
Den Gyldne Blok: Jan Hallin, Carsten Tolbøll, Kim N. Mikkelsen og Marlene Eyde
Årets Visuelle Pris: Flemming Hansen og Ole Mortensen
Årets Talent: Allan Boye Thulstrup, Jan Briks og Jørgen Ahler
Årets Overraskelse: Thue Grum-Schwensen, Ingrid Margarethe Schmidt og Brian Laursen