Prisuddeling: Her er vinderne

Foto: Ole Mortensen

SE GALLERI FRA AFTENEN HER

TV MidtVest journalist får Den Gyldne Blok

Ved Dansk Journalistforbunds Kreds 5’s årlige gallafest i Anlægspavillonen i Holstebro fredag aften er journalist  Uffe Bregendahl fra TV MidtVest blevet hædret med den kollegiale pris Den Gyldne Blok for dokumentaren ”Skæbnerne fra skibet”, der på rørende og nærgående vis kommer helt tæt på tre syriske flygtninge.

– Et flot og vellykket stykke lokaljournalistik, på et verdenshistorisk bagtæppe, der vil blive siddende i seerne, lyder det bl.a. i begrundelsen for at Uffe Bregendahl i år fik den fornemme pris.

De to øvrige nominerede til den gyldne blok var Marianne Eskildsen fra Herning Folkeblad for en artikelserie om den store togulykke i Hammerum i 1966 og Majbrit Oddershede Bach fra Tv MidtVest for programserien om unge fædre.

Ved gallafesten i anlægspavillonen blev der som sædvanligt også uddelt tre specialpriser.

Talentprisen gik i år til Sophie Baltzer, DR MidtVest, for hendes iderige og medlevende tilgang til radioreportage.

Flemming Hansen fra Herning Folkeblad modtog Den Visuelle Pris for at dokumentere årets gang med månedlige fotocollager ved hjælp af en mobiltelefon.

Endelig fik Ingrid Schmidt, DR MidtVest, prisen Årets Overraskelse for hendes indsats for at lære landsdelens unge, hvordan man skal navigere i nutidens mediestrøm.

Ved arrangementet i Anlægspavillonen deltog omkring 80 af Dansk Journalistforbunds medlemmer i det midt- og vestjyske

Her er de nominerede

Fotograf Camilla Schiøler i gang med at filme nomineringsvideoer til gallafesten. Foto: Kaj-Ivan Bæk

Vinderne af kreds 5’s prisuddeling afsløres til Gallafesten den 10. marts kl. 18.30 på Anlægspavillonen i Holstebro.

**Har du ikke allerede købt billet, så gør det nu via dette link.**

Den Gyldne Blok

  • Majbrit Oddershede Bach, TV MIDTVEST, for reportageserien “Fra drengerøv til Farmand”
  • Marianne Eskildsen, Herning Folkeblad, for artikelserien “Katastrofen ingen talte om”
  • Uffe Bregendahl, TV MIDTVEST, for dokumentarserien “Skæbner fra Skibet”


Den visuelle pris

  • Morten Stricker, Dagbladet Holstebro, for billedserien “Børn af verden”
  • Flemming Hansen, Herning Folkeblad, for fotoprojekt med mobiltelefon
  • Mogens Lyngsø, TV MIDTVEST, for billedhistorie om Grammofonmanden


Årets overraskelse

  • Marianne Eskildsen, Herning Folkeblad, for artikelserien “Katastrofen ingen talte om”
  • Kåre Rolf Hansen og Hans Olav Sandal, TV MIDTVEST, for dækning af tyndt besøgt iPhone-lancering
  • Ingrid Schmidt, DR P4 Midt&Vest, for projektet “I Sandhedens Tjeneste”


Talentprisen

  • Katrine Fuglsang, TV MIDTVEST, for evner som studievært og live-reporter
  • Stine Kjærside, Dagbladet Holstebro, for afsløring omkring Enghavecentrets købsaftale med kommunen
  • Sophie Baltzer, DR P4 Midt&Vest, for ihærdigt, kreativt og modigt journalistisk arbejde


De 12 nominerede er valgt blandt et fornemt felt af 32 forslag til prismodtagere

  • Christian Hald, Viborg Stifts Folkeblad, for artikelserien om talentudvikling i superligaklubben Viborg FF
  • Mona Aaberg, Stine Kjærside og Johan Gadegaard, Dagbladet Holstebro, for projektet “10 årgange”
  • Morten Stricker, Dagbladet Holstebro for billedserien “Børn af verden”
  • Palle Hyldahl Brændsgaard, Dagbladet Holstebro, for artikelserien “Fra arbejderdreng til møbelkonge”
  • Niels Stoktoft Overgaard, freelancer, for artikler om problemer på byggepladsen for sygehuset i Gødstrup
  • Majbrit Oddershede Bach, TV MIDTVEST, for reportageserien “Fra drengerøv til Farmand”
  • Thomas Vang Nielsen, Herning Folkeblad, for serien “Krigen på Heden”.
  • Flemming Hansen, Herning Folkeblad, for fotoprojekt med mobiltelefon
  • Bo Lundgaard, Herning Folkeblad, for dækning af historien om en carport, der var ulovligt opført
  • Marianne Eskildsen, Herning Folkeblad, for artikelserien “Katastrofen ingen talte om”
  • Morten Stricker, Dagbladet Holstebro, for billedserie om flygtningebørn
  • Jens Kirk Pedersen, Dagbladet Holstebro, for dækning af psykiatrisagen
  • Niklas Jeppesen, Dagbladet Holstebro, for artikler om bl.a. fodboldentusiasten Herman Jensen
  • Mogens Lyngsø, TV MIDTVEST, for billedhistorie om Grammofonmanden
  • Hans Trier Vittarp, TV MIDTVEST, for fotoarbejde i serien fra Westergaards Hotel i Videbæk
  • Kevin Laursen, TV MIDTVEST, arbejde med ”Hypnotisøren fra Skive”.
  • Peter Pedersen og Casper Roslyng, TV MIDTVEST, for dokumentaren ”Teltlejren i Thisted”
  • Uffe Bregendahl, TV MIDTVEST, for dokumentarserien “Skæbner fra Skibet”
  • Klaus Knudsen Pedersen, TV MIDTVEST, for arbejde med at sætte politik på dagsorden i Midt- og Vestjylland
  • Katrine Fuglsang, TV MIDTVEST, for evner som studievært og live-rapporter
  • Kasper Riis Kristensen og Gustav Dall, TV MIDTVEST, for dokumentar om voldsramte kvinder
  • Kåre Rolf Hansen og Hans Olav Sandal, TV MIDTVEST, for dækning af tyndt besøgt iPhone-lancering
  • Karl Erik Lørup, TV MIDTVEST, for initiativ med at optage et TV-indslag med sin iPhone
  • Peter Stephansen, DR P4 Midt&Vest, for hans arbejde med DM i Direkte Radio.
  • Martin Hove Thomsen, Herning Folkeblad, for videoproduktion til avisens onlinemedie aoh.dk
  • Stine Kjærside, Dagbladet Holstebro, for afsløring omkring Enghavecentrets købsaftale med kommunen
  • Brian Laursen, Skive Folkeblad: for sin dækning af lokalsporten
  • Sophie Baltzer, DR P4 Midt&Vest, for ihærdigt, kreativt og modigt journalistisk arbejde
  • Søren Holm, DR P4 Midt&Vest, for kreativt og overraskende journalistisk arbejde
  • Ingrid Schmidt, DR P4 Midt&Vest, for projektet “I Sandhedens Tjeneste”
  • Elise Rasmussen, tidligere Herning Folkeblad (nu DR P4 Midt&Vest ), for temaserien “I form med aoh.dk”

Bedømmelsen foretages i år af kredsbestyrelsen med hjælp af Allan Høyer, Carsten Tolbøll, Christian Baadsgaard, Flemming Sørensen, Jane Gisselmann, Kaj-Ivan Bæk, Line Morell Holm, Marlene Eyde og Rikke Dueholm.

Kreds 5 skifter formand

På et bestyrelsesmøde har Kreds 5 fået ny formand.

Ivan Hejlskov, der gennem fire år har udfyldt rollen med betragtelig pondus og altid skarpe kommentarer, meddelte, at han grundet sin arbejdsmæssige situation så sig nødsaget til at trække sig fra posten.

Da chokket og bestyrtelsen havde lagt sig, valgte bestyrelsen at konstituere sig således, at ny formand frem til generalforsamlingen 13.marts 2017 bliver Thue Grum-Schwensen.
Som næstformand fortsætter Allan Boye Thulstrup.

Ivan Hejlskov har givet tilsagn om at fortsætte som menigt bestyrelsesmedlem, med særligt ansvar for det kredstræf, som Kreds 5 arrangerer 24. til 26. marts 2017.